Ameliyat Öncesi Hazırlık

Ameliyat Öncesi Hazırlık

Artık her şey netleşti,

> kiminizin zihnini uzun yıllardır kurcalayan, kiminizinkinde ise yeni yeni filizlenen “estetik yaptırma” fikri iyice güçlendi veya netleşti (korkuldu ama istek baskın geldi…)

>gençler ve bazı bekarlar için: ebeveynlerden/  evliler ya da sevgililer için ise: eşlerden izinler alındı ve sponsorluk konusunda anlaşıldı,(zor oldu ama oldu:)

>istenilen ameliyat(lar) araştırıldı, çevrede veya sosyal medyada bu ameliyatı olmuş tanıdık ve/veya tanıdıkların tanıdığı kişilerle görüşüldü,

>estetik-plastik cerrahlar (plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanları) araştırıldı (web, sosyal medya, sosyal çevre…) + ameliyat olan tanıdıklar varsa ve sonuçlar iyiyse onlardan isimler alındı (aday cerrahlar)

>aday cerrah veya cerrahlara ulaşıldı, görüşüldü (karara az kala…)

>ve bir süre ölçüp biçtikten sonra ya da belki hızlıca karar verildi! (korku geri geldi bu aradaJ )

artık ameliyat olacaksınız…

Nelere dikkat etmelisiniz?

* Düzenli veya zaman zaman kullanılan bazı ilaçların ameliyattan önce kesilmesi ve günlerce alınmaması gerekebilir yani herhangi bir İlaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak önerilerini uygulayınız.

Ameliyat öncesinde alınması özellikle sakıncalı olan bazı ilaçlar:

-Kanama riskini arttıran ve pıhtılaşmayı zorlaştıran ilaçlar (kumadin, aspirin, pilavix vb.)

-Bazı psikiyatrik ilaçlar

-Anti diyabetik ilaçlar

*Ameliyat öncesi 2 hafta ve sonrası dönemde 2 hafta Alkol ve sigara, nikotin bandı vb. kullanımını da durdurmalısınız.

*A ve E vitamini, Ginseng, Gingko bloba … içeren ilaçların kullanımını kesmelisiniz.

*Düzenli kullandığınız ve ameliyattan önce alınması gerekli olan ilaçlarınızı yanınızda bulundurun. (Hipertansiyon ilacı vb.)

*Genel anestezi altında ameliyat edilecekseniz en az 6 saattir aç ve susuz olmanız gerekmektedir. Ayrıca ameliyattan sonra da 2-3 sıvı veya katı gıda alımınız yasaktır.

*Ameliyattan önce anestezi uzmanı tarafından tahlillerinizin sonuçları ile birlikte değerlendirildiğinizde;

-Düzenli ya da ara sıra kullandığınız ilaçları

-Varsa alerji(leri)nizi

-Geçirdiğiniz ameliyatları, önemli kazaları

-Mevcut ve geçirilmiş hastalıklarınızı ve ailenizde ki önemli hastalıkları mutlaka belirtiniz.

*Hastanede yatarken sıkılmamanız için yanınızda stres çarkıJ, bilgisayar, tablet, kitap, örgü malzemeleriniz vb. eşyalarınızı götürebilirsiniz.

* Ameliyatınız estetik bir işlem olsa da özellikle genel anestezi uygulanacaksa hastaneye bir refakatçi ile birlikte gitmenizi tavsiye ederiz.

*Ameliyat günü hastaneye makyajsız, ojesiz ve takısız gidiniz. Ameliyat öncesi hepsinin çıkarılması istenecektir.

*Ameliyat sonrasında birkaç gün banyo yapamayabileceğiniz için önceki akşam banyo yapınız ve plastik cerrahınız çekecek olsa da tercih ederseniz ameliyat edilecek bölgenin ameliyat öncesi fotoğraflarını çekiniz.

*Hastanelerde pijama ve çarşaf takımları bulunur ancak onları kullanmak istemiyorsanız kendinize ait pijama takımı (mümkünse üst kısmının önü düğmeli veya çıtçıtlı ) ve nevresim takımı ve terlik götürebilirsiniz.

By | 2020-04-19T14:41:27+00:00 Temmuz 6th, 2017|Blog|