Anestezi Çeşitleri

Anestezi:

-Kelime anlamı olarak “hissetme olmadan, hissiz” anlamına gelir.

-Hastaların ameliyatlarının güvenliğini ve konforunu sağlar.

Lokal Anestezi:

-Sadece ameliyat edilecek alan uyuşturulur.

-Ameliyat edilecek alanın çevresine deri altı ve deri içine (örneğin kulak kepçesinin çevresi veya üst göz kapağı vb.) ince iğneler ile uyuşturucu ilaç enjekte edilerek, operasyon sahasında gerçekleşecek işlemler nedeniyle acı çekmemeniz sağlanır.

-Uyuşturulan alana dokunulduğunu hissedebilirsiniz ancak kesilince veya  iğnes batırılınca asla acımaz. Eğer cerrahi alanda enfeksiyon varsa lokal anestezinin etkinliği azalabilir.

Bölgesel (rejyonel) Anestezi:

-Ameliyat edilecek bölge uyuşturulur.

-Ameliyat edilecek bölgeye giden sinirlerin uyuşturucu ilaçtan etkilenmesi sağlanarak alan uyuşturulur. Örneğin sezaryen doğum öncesi yapılan bel omurlarının arasında ince iğne ile uyuşturucu ilaç uygulayarak spinal veya epidural anestezi birer bölgesel anestezidir. Hasta uyanık olur ve sarsıntıları hissedebilir ancak asla acı duymaz.

-Bazı cerrahi işlemler sırasında hastalar, bölgesel anestezi ile birlikte sedatize edilebilirler (bayıltılabilirler) çünkü canları yanmayacak olsa da sarsıntılardan, gürültülerden vb. etkilenmemeleri ve ameliyat konforlarının arttırılması bu şekilde mümkün olur.

-Periferik sinir blokları da (örneğin el yaralanmasında koltuk altı bölgesi derininden geçen sinirlere uyuşturucu ilaç enjeksiyonları yapılarak tüm kolun ve elin uyuşturulduğu işlem) bölgesel anestezi uygulamalarıdır.

Genel Anestezi:

-Damar içine verilen ilaçlar ile birlikte ek olarak solunum yolundan verilen ilaçlar kullanılabilir ve hastanın hava soluyup vermesi işlemi anestezi cihazı tarafından gerçekleştirilir.

-Genel anestezi süresince hastanın nefes borusundan geçen bir hortum aracılığı ile hastanın solunum yoluna elzem gazlar ameliyat bitene kadar verilir ve hasta cihaz yardımı ile solutulur.

-Hastanın bilinci tamamen kapalıdır. Uyandıktan sonra uyutulduğu anlardan sonrasını hatırlamaz.

Sedasyon :

Bir çok estetik prosedürde  tercih ettiğimiz ve sıklıkla okal anestezi ile birlikte uygulanan bu yöntemde, hasta damardan verilen ilaçlar ve/veya  solunum yolundan verilen gazlar ile uyutulur ancak hava yoluna bir tüp sokulmaz ve uykusu genel anestezide olduğu kadar derin değildir.

 

 

By | 2020-04-19T14:40:14+00:00 Temmuz 6th, 2017|Blog|