Dermabrazyon ( Mekanik Cilt Soyma ) 2017-08-16T08:38:42+00:00

DERMABRAZYON ( Mekanik Cilt Soyma)

Dermabrazyon, derinin yüzeyel tabakasının soyulduğu bir uygulamadır. Mekanik peeling ya da mekanik cilt soyma anlamlarına gelir.

-Leke tedavisi
-Yara izi, gözenek tedavisi
-Cilt gençleştirme, ince kırışıklık tedavisi amaçlarıyla uygulanır.

Mekanik “peeling” soyma , özel motorlu el aletleri ve pürüzlü uçlar vasıtasıyla derinin en üst tabakasının yavaş ve kontrollü bir şekilde aşındırılması işlemidir . Derinin en üst tabakası olan epidermis ve epidermisin hemen altında ki yüzeyel dermis soyulduğunda yara alanını günler içerisinde örtmeye başlayan daha pürüzsüz, gergin ve taze bir deri tabakası ile iyileşme sağlanır. Mekanik soyma işlemi, genellikle iyileşmiş eski sivilcelerin izlerinin, deri yüzeyinde ki çukurların, yara izlerinin, yüzeyel cilt lekelerinin tamamen tedavisi veya hafifletilmesi amacıyla uygulanmaktadır.

Deri üzerinde ki ince gözenekleri kapamakta, yüzeyel lekeleri yok etmektedir. Diğer yandan iyileşen yeni deri daha canlı, berrak hale gelmektedir ve bu nedenle sadece cilt gençleştirme amacıyla da uygulama yapılabilmektedir.

Dermabrazyon, aynı alana tek seans olarak uygulanır ancak en az 6 ay geçtikten sonra tekrarlanmasının bir sakıncası yoktur.

Ameliyat, dermabrazyon uygulanacak bölgenin genişliğine bağlı olarak lokal anestezi ve sedasyon ya da genel anestezi altında yapılır. İşlem sonrası anestezi tercihine göre hemen ya da 4-6 saat sonra hasta aynı gün evine dönebilir.

Cilt soyma ameliyatı sonrasında yüz bölgesine antibiyotikli pomad sürülerek açık bırakılır ya da antibiyotik emdirilmiş pansuman malzemesi ile yüz göz-burun ağız açık kalacak şekilde sarılabilir. Açıkçası prosedür geniş alanlara ya da tüm yüze uygulandıysa 24-48 saat kalacak kapalı pansuman daha sağlıklıdır, ağrı ve yanma hissini de azaltır.
Mekanik cilt soyma ameliyatı sonrası ağrı ya da kanama çok az miktarlarda olabilir ve problem yaratmaz. İlerleyen günlerde açık pembe renginde, taze, yenilenmiş bir cilt örtüsü oluşacak ve bu pembelik zamanla azalıp haftalar içerisinde cildiniz normal rengine kavuşacaktır. Uygulama yapılan ve yapılmayan yerler arasında aylarca süren bir ton farkı oluşabilir.
Hastalar işlerine günler içerisinde dönebilirler ancak ilk günlerde ki pembelik açısından rahatsız olacak hastaların işe dönüşü 1 haftayı geçebilir.
İyileşmenin tam olarak tamamlanması 6-12 ay sürmektedir. Bu süre içinde mutlaka güneş koruyucuları kullanılmalıdır ve hatta yaz aylarında bu işlem yaptırılmamalıdır. Beyaz ten rengine sahip hastalar daha çabuk ve hızlı iyileşirler. Koyu renk tenli hastalarda ise renk düzelme dönemi beyaz tenlilere oranla biraz daha uzun sürmektedir. Dermabrazyon sonrasında ciltte geçici lekelenmeler, beyazlık ya da kahverengi renk değişiklikleri oluşabilir ve küçük boyutlarda beyazlıklar (milia) meydana gelebilir. Ancak bu durumlar kendiliğinden geçecektir.

dermabrazyon-op-dr-yagmur-kaan-bedir