Elmacık Kemiği ve Çene Estetiği 2017-08-16T08:32:19+00:00

ELMACIK KEMİĞİ VE ÇENE ESTETİĞİ

Elmacık kemiği estetiğinde bu kemiklerin olduğu alanı büyüterek belirginleştirmek amaçlanır. Alt çene ile ilgili müdahaleler ise hastanın muayenesine göre büyütmek  ya da küçültmek şeklinde gerçekleştirilir. Elmacık kemiklerinin belirgin olması yüze güzellik katar. Hastanın ihtiyacına göre elmacık kemikleri farklı büyütme teknikleri kullanılarak büyütülür. Büyütme amacıyla dolgu uygulaması ya da implantlar (silikon ya da başka zararsız malzemelerden üretilmiş protezler) kullanılır.

Elmacık kemiği ameliyatında kullanılan protezler kemiklerin üzerine yerleştirilerek büyütme sağlanır. Burada yetersiz kalan elmacık kemiklerini daha çıkık bir hale getirmek ve büyütmek amaçlanır. Elmacık kemiği estetiğinde doğru hastada doğru planlama ile mükemmel sonuçlar alınır.

Elmacık kemiği estetiği Dolgu uygulaması ile büyütme yapılacaksa sıklıkla daha kalıcı olan hastanın kendi yağ dokusu kullanılır.

Bu yöntemde kişinin kendi vücudundan ince borularla alınan yağlar, yüzdeki elmacık kemiklerinin üzerinde ki dokulara enjekte edilmektedir. Uygun hastalarda kalıcı olmayan ve laboratuar ortamında üretilmiş sağlıklı dolgu malzemeleri de kullanılabilir. Bu uygulama yapılırken lokal anestezi kullanılır.

İmplant ile büyütme yöntemi daha fazla hacim ihtiyacı olduğunda tercih edilebilir. Bu uygulama da sıklıkla genel anestezi altında yapılır. Ağzın içinden yapılan kesiden girilip, elmacık kemikleri üzerine protez yerleştirilir. Yaklaşık olarak bir saat süren uygulamada, yapılan kesiler ağız içinde olduğundan dışarıdan farkedilen bir iz kalmaz.  Bölgede meydana gelebilecek morlukların ve şişliklerin daha çabuk inmesi için, birkaç gün süreyle baş yukarıda uyumak ve bölgeye soğuk kompres yapmak gerekir. Bu etkiler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Fakat genellikle ameliyatın 2. gününden itibaren yoğunlaşıp, 10-14 günde tamamen etkisini yitirir.

Uygun hastalarda lokal anestezi altında, şakakta bulunan saçlı alandan açılan küçük kesilerden girilerek yanağa sarkmış dokular kalıcı iplerle asılır ve yukarı doğru yeri değiştirilen doku sayesinde orta yüzün gerilmesi dışında elmacık kemikleri de dolgunlaşır.

cene-ve-elmacik-kemigi-estetigi-op-dr-yagmur-kaan-bedir