Jinekomasti 2017-09-28T08:53:17+00:00

Jinekomasti | Erkek Meme Büyümesi

Jinekomasti , erkek hastalarda kadın tipi meme görünümü olmasıdır ve meme dokusunun normalden fazla büyümesi nedeniyle ortaya çıkar. (Bölgesel yağ doku fazlalığı nedeniyle oluşan kadın tipi meme görünümüne ise jinekomasti değil pseudojinekomasti-yalancı jinekomasti- ya da lipomasti denir.) Erkeklerde en sık görülen meme problemi jinekomasti, hastaların %75’nde iki taraflı görülür. Erkek meme büyümesi yani jinekomasti sadece ameliyatla tedavi edilebilmektedir.

*Normalde bebeklik döneminde, ergenlikte ve yaşlılıkta jinekomasti görülmektedir (fizyolojik olarak) ancak patolojik olarak erkekte göğüs büyümesi yapan nedenler arasında bazı ilaçlar ve hormonal hastalıklar vardır. Jinekomastiye neden olabilen çevresel ajanlara örnek olarak lavanta verilebilir.

*Erkek göğüs büyümesi şikayeti ile gelen hastada, büyümenin normal mi (fizyolojik ya da kilo artışı nedeniyle) yoksa patolojik mi (bilinen ya da bilinmeyen bir hastalık ya da ilaç-madde kullanımı nedeniyle) olduğunun anlaşılabilmesi en önemli aşama olup, bazı tetkikler istenerek neden araştırılır. Erkek estetik meme küçültme ameliyatı, büyümenin nedeni anlaşıldıktan sonra, başka tedavi gerektiren bir patoloji saptanmadıysa yapılmalıdır. Eğer altta yatan bir ilaç kullanımı ya da hastalık erkek meme büyümesine neden olduysa, öncelikle bu durumun tedavi edilmesi gerekmektedir.

*Erkeklerde göğüs büyümesi durumu 1 yıldan uzun süredir mevcutsa veya yapılan sorgulamada ve tetkiklerde neden olabilecek patoloji saptanmadıysa, düzeltme amaçlı erkek meme ameliyatı yapılabilir. Erkeklerde memede büyüme durumunda, erkek göğüs küçültme işlemi için liposakşın (yağ emme) ya da kesip çıkarma ve kesiyi dikme şeklinde iki ameliyat yöntemi (kombine uygulama da yapılabilir.) uygulanabilir.

Uygun yöntem ve teknik seçiminde iki parametre önemlidir;

1- Meme büyüklüğünün şiddeti (Büyüklük, sarkıklık, deri kalitesi vs.)
(not: meme büyüklüğünün şiddetini değerlendirmek için Simon sınıflaması kullanılır:
Tip – 1: Deri fazlalığı olmadan minimal meme büyüklüğü
Tip – 2 : a)Deri fazlalığı olmadan orta derece büyüme
b) Minimal deri fazlalığı ve orta düzeyde meme büyümesi
Tip – 3: Anlamlı deri fazlalığı ve ileri düzeyde meme büyüklüğü olması.)
2-Meme büyüklüğüne neden olan dokunun niteliği (yağ dokusu mu meme dokusu mu fazla?)
(not: meme doku niteliğide Webster sınıflaması ile değerlendirilir:
Tip – 1 : Glanduler (meme dokusu)
Tip – 2 : Karışık (meme+yağ doku)
Tip – 3 : Yağ dokusu

*Örneğin başka bir hastalığı ya da ilaç kullanım öyküsü olmayan bir hastada, hafif derecede meme büyüklüğü şikayeti varsa ve yapılan usg tetkikinde büyümeye neden olan doku “yağ doku” olarak rapor edilmiş ise; hastamızın “pseudojinekomasti” si olduğu anlamına gelir ve ameliyatı kesisiz ve dikiş izsiz bir yöntem olan liposakşın ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Liposakşın yöntemi, içinde ısı ile daha seçici olarak yağları parçalayan farklı teknolojiye sahip cihazlar mevcuttur. Bunlar ultrasonik (ses dalgası), lazer ışınlı ve infrasonik (ses dalgası) gibi farklı enerjiler ile yağ dokuda azalma meydana getirirler. Klasik liposakşın yerine bu cihazlarla yapılan yağ alma işlemlerinin farklı avantajları ve dezavantajları mevcuttur.
Başka bir erkek meme küçültme talebiyle başvuran hastada sarkık ve oldukça büyük memeler mevcutsa, hastanın erkek meme küçültme ameliyatı sırasında mutlaka fazlalık deri de çıkarılacağından, farklı uzunluklarda ve lokalizasyonlarda izleri olacak şekilde “kesme-fazlalıkları çıkarma ve dikme” şeklinde bir cerrahi işlem uygulanmalıdır. Sonuç olarak, hastanın erkek meme büyüme probleminde; meme dokusu, yağ dokusu ya da kombine olarak her iki doku birden büyümeden sorumlu olabilir ve bunun tespiti sonrasında erkek meme ameliyatının gerçekleştirilmesinde tek başına liposakşın, kesme-çıkarma- dikme teknikleri ya da kombine teknikler uygulanabilir.

*Kullanılacak yönteme göre ameliyat 1-2 saat sürmektedir. Erkeklerde memede büyüme düzeltme ameliyatı sonrasında hastalar, 0 ya da 1 gün hastanede yatarlar ve işlem sonrası dönem çok ağrılı değildir. Yani ağızdan bir kaç gün düzenli alınacak ağrı kesici ilaçlar ile hastanın ağrı kontrolü kolayca sağlanır. Hastalar 3-4 hafta korse ya da bandaj kullanırlar ve dren (içerde kan birikmesini engelleyen ve kanın dışarıda uygun bir kaba toplanmasını sağlayan plastik malzeme) konulmadıysa 2. gün banyo yapabilirler. Dren varsa dren çıktıktan sonraki gün banyo yapabilirler. (Drenler sıklıkla 1.-2. günlerde alınır.) Doktorunuz su geçirmez pansuman malzemesi tercih ediyorsa taburculuk sonrası istediğiniz zaman banyo yapabilirsiniz.

*Hastalar günlük rutinlerine (yürüyüş, hafif işler vs.) 1-2 gün içinde dönebilirler ancak ağır iş ve egzersizler 4-6 hafta yapılmamalıdır.

*Sadece liposakşın yapıldıysa, deride ki milimetrik deliklerden çalışıldığı için izler kalmaz ancak kesi ve dikişler varsa ilk aylarda kızarık olan bu dikiş izleri, 1 yıla kadar ten rengine yakın bir tona ulaşacağından oldukça belirsizleşecektirler, ancak tamamen kaybolmaları söz konusu değildir. Estetik ameliyatlarda ve plastik cerrahların diktiği yaralarda oldukça güzel, kabul edilebilir, hatta kimi zaman farkedilemeyen ancak dikkatli bakmakla bile çok zor farkedilebilen izler kalır. Diğer yandan ameliyat izlerinin tamamen yok olmasını sağlayan bir teknoloji (lazerle dikmek v.b.) ya da bir ilaç, krem (kantaron yağı v.b.) yoktur. Derinin tam kat yaralandığı ya da kesildiği tüm durumlarda iz kalması kaçınılmazdır. Ancak vücudumuzun bazı lokalizasyonlarında (örneğin avuç içi, göz kapağı vs.) ve genetik açıdan şanslı bazı kişilerde gerçekten çok çok zor algılanabilen, tecrübesiz bazı gözlerin farkedemediği izler kalabilir.

*Özet olarak jinekomasti probleminiz var ise, imkanınız da (zaman, para vb.) var ise, sağlık açısından ameliyat olmaya engel durumunuz yoksa, memelerinizin görünümünden şikayetçi değilseniz, ameliyat olmanıza gerek yoktur. (Babam gibi mesela, Simon 3 ama memnun)
Ancak kıyafet seçiminde bu durumun sizi kısıtlaması, belki arkadaşlarınızın size olumsuz şakalar yapması, sosyal çevreye ve sıklıkla yaz aylarında yüzme organizasyonlarına katılımda size anksiyete yaşatması gibi nedenlerden muzdaripseniz ve mutsuz oluyorsanız bir plastik cerrahi uzmanına erkek meme küçültme ameliyatı olmalısınız.

Jinekomasti estetiği fiyatları çok sayıda değişken nedeniyle (uygulanacak teknik ve zorluğu, kullanılacak anestezi, ameliyatın yapılacağı hastane vb.) farklılıklar göstermektedir ve bu nedenle en doğru fiyatlar için doktorunuzdan jinekomasti düzeltilmesi operasyonu fiyatları ile ilgili bilgi alınız.

jinekomasti

Lütfen iletişim bilgilerinizi bırakın.
Op. Dr. Yağmur Kaan Bedir en kısa sürede size ulaşacaktır.
Op. Dr. Yağmur Kaan Bedir
‘e direkt olarak da ulaşabilirsiniz.
0(505) 399 69 24