Karın Germe (Abdominoplasti) 2017-08-16T08:33:44+00:00

KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ)

Karın germe ile arzu ettiğiniz vücut güzelliğine kavuşabilirsiniz. Güzel ve estetik bir vücudun en önemli bileşenlerinden birisi;  ince bir bel ile birlikte gergin bir görünüme sahip düz bir karın bölgesidir. Karın germe ameliyatıyla karın sarkması ve kimi hastada kat kat olan göbek bölgesi deriniz düzleştirilmektedir. Ayrıca karın toparlama işlemiyle, çıkarılacak bölgenin içerisinde kalan özellikle göbek çevresi çatlak izleriniz de yok olmaktadır. Karın germe operasyonunda, gebelik ve/veya fazla kilo almaya bağlı bollaşmış olan karın kası zarınız kalıcı dikişlerle sıkılaştırılarak düz ve gergin bir karın görünümü elde edilebilmektedir.

Karın gerdirme işlemi hastaların karın bölgesi deformitelerin farklılıklarına göre (sarkan doku fazlalığına, yağlanma miktarının ve karın kası zarında meydana gelen bollaşma-ayrılma-‘nın varlığına göre..) farklı teknikler ile yapılabilmektedir.

Eğer hastanın göbek deliğinin üzerinde ki bölgede de karın sarkması veya bolluk varsa ve göbek altı derisi avuçlanacak ve iki kat sarkacak şekilde  bollaşmışsa klasik karın germe (tam karın germe, abdominoplasti) işlemi uygulanmalıdır. Bu ameliyatta fazlalık karın derisi ve deri altı dokuları göbek deliği ile birlikte çıkarılır,bollaşmış karın kası zarı dikilerek gerginleştirilir ve uygun hazırlıklar sonrasında yukarıda ki deri, hasta bel bölgesinden bükülerek, aşağıya doğru yaklaştırılır ve bu deri üzerinde ki ideal noktada yeni ve daha genç görünümlü göbek deliği oluşturulur(bu teknikte göbek deliği içerisinde de ameliyat izi olur). Aşşağı gerdirilen deri ve deri altı dokusu pubik kıllı bölge üzerinden yanlara doğru yükselerek uzanan alt taraf yara yerine dikilir ve sıklıkla tamamı iç çamaşırının içerisinde kalacak şekilde planlanan bir yara izi oluşturulur. Karın germe sonrasında yara iyileşme problemleri gelişmeyen hastalarda (Dikkat! yoğun sigara kullanımı yara iyileşme problemlerine neden olabilir.) bu izler, oldukça ince kalırlar ve başlarda kızarık ve koyu renkli olmalarına rağmen uzun dönemde soluk veya ten rengine yakın tona dönerek zor fark edilir hale gelirler.

Deri fazlalığı ve sarkması az miktarlarda olan ve bu fazlalılığıda özellikle göbek deliği seviyesinin altında olan hastalarda yine pubik kıllı bölge üzerinde olacak ancak yanlara doğru daha kısa uzanacak iz ile de karın estetiği ameliyatı (mini abdominoplasti) yapılabilmektedir ve bu işlem de bir karın germe prosedürüdür.

Ayrıca az miktarda yağ doku fazlalığı ve deri sarkıklığı mevcut olan ancak özellikle doğuma bağlı karın duvarı gevşekliği olan hastalarda çok daha kısa izler ile endoskopik olarak karın kası zarı gerdirilip ve yağ emme prosedürleri uygulanıp karın toparlama yapılarak karın bölgesinin görünümü gençleştirilebilmekte ve güzelleştirilebilmektedir.

Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, karın germe ile birlikte ameliyat bölgesinde ki çeşitli alanlara uygulanacak liposakşın (yağ emme) ile estetik sonuçların başarısı arttırılmaktadır.

Erkek hastaların karın sarkmalarında da uygulanabilen karın estetiği ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır ve ortalama ameliyat süresi 2-4 saattir.

Çoğunlukla karın germe ameliyatı sonrasında dikiş yerinizin alt kısmından çıkan 1-2 adet hortum ve uçlarında “dren” (Fransızca “drain” kelimesinden türetilmiştir ve boşaltmak, akıtmak anlamına gelir. Türkçesi “akıtaç” tır.) denilen plastik tıbbi malzemeler görebilirsiniz. Bunlar ameliyat sahasında kan ve diğer doku sıvılarının birikiminin önlenmesi amacıyla yerleştirilir ve ameliyat sonrasından genellikle 2-3. gün doktorunuz tarafından çıkarılırlar. Korkmanıza gerek yok çıkarılırken çok fazla acıtmazlar ve çıkarıldıktan 1 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Belki de doktorunuz su geçirmeyen pansuman malzemesi kullanarak daha erken banyo yapmanıza izin verebilir.

Karın gerdirme operasyonundan sonra 1-2 gün içerisinde taburcu olunur ve mümkünse birkaç hafta ayaklar ve baş yükseltilerek yatılır ve 7-10 gün hafif öne eğilerek yürünür. 4 hafta kadar karın korsesi kullanılır. Genellikle 7-10 gün istirahat yeterli olmakta ve hastalar korseleri ile günlük hayatlarına dönmektedirler. 3-4 hafta sonra karın bölgesini zorlayacak mekik çekmek vb. egzersizler dışında  spor yapabilirler ancak ağır egzersizler 6 hafta yasaktır.

Yukarıda bahsi geçen süreler daha çok tam karın germe işlemi düşünülerek yazılmışlardır ve kullanılacak tekniğe göre süreler değişebilir.

Karın germe ameliyatının etkileri kalıcı olsa da hastalar sağlıklı beslenerek ve spor yaparak formda kalmalıdırlar. Çünkü ameliyat sonrasında aşırı fazla miktarlarda kilo alma ve/veya gebelik gelişmesi (mümkündür ve bebek ya da anne için zararsızdır) estetik sonuçları olumsuz etkileyebilme olasılığı taşır. Ayrıca bu prosedürler hastanın gebe kalmasını asla engellemez ve gebeliğe hiçbir olumsuz etkide bulunmazlar.

Karın germe ameliyatı sonrası dönemde, kullanılan uzun etki süreli ağrı kesici ilaçlar sayesinde çok ağrılı olmamakla birlikte ağrı düzeyleri hastalar arasında farklılık göstermekte ve ilaçlar ile kontrol edilebilmektedir.

Karın germe estetiği fiyatları çok sayıda değişken nedeniyle (uygulanacak teknik ve zorluğu, kullanılacak anestezi, ameliyatın yapılacağı hastane vb.) farklılıklar göstermektedir ve bu nedenle en doğru fiyatlar için doktorunuzdan karın germe operasyonu fiyatları ile ilgili bilgi alınız.

Ameliyat sonrası kısa dönemde ameliyat sahasında sıvı birikimi uzun dönemde ise yara izlerinin genişlemesi ve kabarması problemi görülebilir. Bunlar çözümleri olan ve nadir görülen komplikasyonlardır.

Değerli hastalar, çevrenizden karın germe ile ilgili duyacağınız çelişkili bilgiler olabilir ancak doğru olan her zaman ameliyatınızı yapan doktorunuzun tavsiyelerine uymanızdır.

karin-germe-op-dr-yagmur-kaan-bedir