Kepçe Kulak Estetiği 2017-09-28T08:46:09+00:00

Kepçe Kulak Ameliyatı | Estetiği

Kepçe Kulak Ameliyatı

* Kepçe kulak deformitesi olan bir kulak kepçesinde ki değişiklikler şunlardır;

1. Kulağın kafa ile yaptığı açının artması,
2. Kulak kepçesinin katlantısının olmaması veya normalden az olması ,
3. Kulak kepçesinde ki çukurluk alanın normalden derin veya büyük olması .

Kepçe kulak hastalarında bu değişikliklerin normalden sapma şiddetleri farklılıklar gösterdiğinden, kepçe kulak estetik ameliyatında bu problemleri düzeltmeye yönelik kombine işlemler yapılırken, farklı hastalara da farklı işlemler uygulanabilir.

* Ebeveynlerinde kepçe kulak deformasyonu olan çocuklarda görülme sıklığı artmakla birlikte, annesi babası kepçe kulak olmayan çocuklarda da görülebilir ve popülasyonda yaklaşık 20 çocuktan birinde kepçe kulak deformasyonu görülmektedir.
Doğumdan sonraki ilk aylarda bebeklerin kulak kepçesi kıkırdakları anneden geçen hormonlar nedeniyle yumuşacıktır ve sertleşmesi 1-2 ay sürer. Dolayısı ile ilk aylarda bebeklere uygulanacak saç bandı veya ateller ile kepçe kulak görünümü engellenebilir ya da azaltılabilir.

* Belirgin kulak olarak ta bilinen kepçe kulak deformasyonu, kepçe kulak estetiği ameliyatıyla düzeltilebilir ve bu işlem için önerilen ve en uygun zaman okul öncesi dönemdir. Çünkü; maalesef küçük çocuklarda henüz vicdan duygusu tam gelişmediğinden özellikle de farklılıkları olan arkadaşlarına küçük düşüren ve alay eden sözler söyleyebilmektedirler ve bu olumsuz durumlara maruz kalan çocuklarımız da psikolojik açıdan olumsuz etkilenebilmekte ve yetişkinlik dönemlerinde sosyal açıdan çekingen ve özgüvensiz olabilmektedirler. Kepçe kulak görünümü olan çocukların okula başlamadan önce belki de tüm hayatlarını olumsuz etkileyebilecek bu alaycı davranışlara maruz kalmaları, kulak kepçesi düzeltme işlemi ile engellenebilmektedir

* Diğer yandan kulak kepçesi gelişiminin tamamına yakını (%80-90) okul öncesi yaşlara kadar gerçekleştiğinden küçük yaşta (5-6 yaş) estetik kulak ameliyatı yapılmasının kulak gelişimine olumsuz etkisi yoktur.

* Kepçe kulak ameliyatında bir çok farklı teknik kullanılmakta ve hatta sadece iplikler kullanılarak ta (deri-kıkırdak kesileri ve deri dikişi olmadan) bu deformasyon düzeltilebilir. Ancak ideal olanı hastanın ihtiyacına göre en kalıcı ve doğru tekniği uygulamaktır ve sıklıkla bunun gerçekleştirilmesi uzun dönemde izi oldukça zor fark edilen ve zaten kulak arkasında kalan bir kesi ile ulaşarak kıkırdaklara yapılan müdahalelerle mümkün olmaktadır.

* Kulak kepçesi düzeltme işlemi 1-1,5 saat sürer ve çocuk hastalar dışında lokal anestezi ile yapılabilir. Hastanede yatış gerekli değildir. Ameliyat bitince baş sargısı veya özel bir bandaj uygulanır. İlk pansuman 2 ya da 3 gün sonra yapılır ve sonrasında hasta 2-3 hafta gece-gündüz ve sonraki 2 hafta da geceleri bandaj uygulamaya devam eder. Estetik kulak ameliyatı olan hastalar kullanılan ilaçlar nedeniyle şiddetli ağrı yaşamazlar, ancak ilk günlerde ki sargı nedeniyle rahatsızlık olabilmektedir ve bunun da nedeni sargının fazla sıkı sarılması olabilir. Böyle bir durumda sargının az bir miktar gevşetilmesi gerekebilir.

* Hastalar ilk sargı açıldıktan sonra (2.-3. Gün) banyo yapabilirler. İlk birkaç gün istirahat etmeleri uygun olup, takip eden zamanlarda bandajlarıyla birlikte hafif sportif faaliyetlerde bulunabilirler. 4-6 haftadan önce ağır egzersiz yapılması uygun değildir.

* Kepçe kulak estetiği sonrası ilk günlerde kanama, dikiş açılması gibi komplikasyonlar olabilir, ancak görülme sıklıkları çok düşüktür. Uzun dönemde ise kulaklarda bir miktar açılma, minimal asimetri ve kulak arkasında dikiş düğümlerinin belirginleşmesi gibi istenmeyen durumlar nadirde olsa ortaya çıkabilmektedir. Kolay fark edilebilmesi için iki kulak arasında 3 mm den fazla asimetri olması gerekir. Bu nedenle minik asimetriler problem yaratmaz. Ancak belirgin asimetri olursa revizyon operasyonu yapmak gerekebilir.

* Estetik kulak ameliyatı olarak sadece kepçe kulak düzeltilmesi değil, büyük kulak kepçesinin küçültülmesi (ideal kulak kepçesinin üst sınırı kaş kenarı hizalarında ve alt sınırı burun tabanı hizalarında olmalıdır.) , büyük kulak memesinin küçültülmesi, ağır küpeler ya da travma nedeniyle yarık hale gelmiş kulak memesinin düzeltilmesi işlemleri de yapılabilmektedir. Lokal anestezi ile yapılabilen bu işlemler için de hastanede yatış gerekli olmamaktadır.

kepçe kulak

kepçe kulak ameliyatı

kepçe kulak ameliyatı izmir

kepçe kulak estetiği

kulak estetiği

kulak estetiği fiyatları
kepçe kulak düzeltmesi
kepçe kulak operasyonu
kepçe kulak

kepçe kulak ameliyatı
kepçe kulak
kepçe kulak düzeltme
göğüs estetiği fiyatı
kepçe kulak ameliyatı fiyatı
kulak kepçesi ameliyatı
kulak ameliyatı
kulak ameliyatı
kepçe kulak operasyonu

kepçe kulak ameliyatı

Lütfen iletişim bilgilerinizi bırakın.
Op. Dr. Yağmur Kaan Bedir en kısa sürede size ulaşacaktır.
Op. Dr. Yağmur Kaan Bedir
‘e direkt olarak da ulaşabilirsiniz.
0(505) 399 69 24