Kırışıklık Giderme 2017-09-14T15:04:00+00:00

KIRIŞIKLIK GİDERME

Kırışıklık Giderme (C. Botulinum toksini), Clostridium botulinum adlı bakterinin ürettiği kimyasal bir maddedir. Kırışıklık Giderme ilacının, kası çalıştıran sinirler ile kaslar arasındaki uyarının iletimini durduran bir etki mekanizması vardır ve bu ilaç vücudumuzda ki kasların, sinirlerle birleştikleri alanda (sinir-kas kavşağı) iletişimi dolayısı ile kasılmayı sağlayan sinir uyarısını bloke ederek işe yarar. Sinir iletiminin durması, uyarının çalıştıracağı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlamaktadır. Laboratuvar ortamında yüksek teknoloji ile elde edilen Kırışıklık Giderme ilacı uzun yıllardır tıpta çok sayıda hastalığın tedavisinde ve kozmetik amaçlarla da kullanılmış olup günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Botulinum toksini estetik cerrahide ve kozmetik alanında genellikle mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan yüzdeki mimik kırışıklıklarını, ince çizgileri azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile kullanılır. Diğer yandan yapıldığı kaslarda neden olduğu gevşeme kasların içinde sıkışan sinirlerde de rahatlama sağlayarak bazı migren hastalarında ağrıları geçirmesine neden olur.
Uygulama çok az acıtır ve asla bir yetişkinin tahammül edemeyeceği düzeylerde değildir ve kullanılan lokal anestezi kremleri ile daha da konforlu hale getirilir
Kırışıklık Giderici kas zayıflatıcı bir ilaç olduğundan kas zayıflığı hastalığı olanlarda ya da kas zayıflığına neden olabilecek ilaç kullananlarda, emzirenlerde ve gebelerde uygulanmaz. Ayrıca kırışık giderici ilaca ve ilacın içeriğinde ki maddelere alerjisi olduğu bilinen hastalara uygulanmaz. Bu durumlar dışında ilacın kullanımı çok güvenlidir ve dünyada en çok uygulanan invaziv kozmetik prosedürdür.
Çok ince iğneler ile yapılan uygulama sonrasında bir-iki saat içerisinde geçen kızarıklık ve şişlik olabilmektedir. Hasta işine ya da günlük rutinine hemen dönebilmekte, su teması ya da makyaj yapılması ile ilgili bir kısıtlama olmamaktadır. Asimetri ya da göz kapağı düşüklüğü istenmeyen durumlar olup rütuş uygulaması ile asimetriler düzeltilebilmekte, göz kapağı düşüklüğü için ise geçici bir süre damla kullanımı gerekli olabilmektedir.
İlacın etki süresi değişken olmakla birlite 4-6 ay kadardır. Ve yapıldığı an etki göstermeyi, ilk etkinin ortaya çıkması için 3-5 gün geçmesi gereklidir.

Kırışıklık Giderme uygulamasının genç yaşlarda yapılmasının hiç bir sakıncası olmayıp yüzünüzde mimiklere bağlı olarak gelişen kırışıklıkların yaratacağı ciltteki çatlakların oluşumunu ve derinleşmesini geciktirir.
Kırışıklık Giderme alın bölgesine, kaş arasına, kaz ayakları bölgesine olmak üzere en sık üst yüz bölümüne uygulanır.
Ancak buralar dışında ağız köşelerini kaldırmak için (bazı hastaların ağız köşeleri sarkıktır ve üzgün bir görünüme neden olur), boyunda mimikle oluşan bantları azaltmak için, üst dudağı kısa kişilerde gülerken dişetlerinin görülmesi (gummy smile) problemini düzeltmek için, burun ucunu kaldırmak için, çene ucunu çok buruşturan kişilerde bunu engellemek için, Frey sendromlu hastalarda yanakta terlemeyi engellemek için, saçları güçlendirmek ve dökülmeyi azaltmak için (mezoterapi olarak) ve başka medikal alanlarda bir sürü farklı problemin çözümünde kullanılmaktadır.

kirisiklik-giderme-op-dr-yagmur-kaan-bedir

Lütfen iletişim bilgilerinizi bırakın.
Op. Dr. Yağmur Kaan Bedir en kısa sürede size ulaşacaktır.
Op. Dr. Yağmur Kaan Bedir
‘e direkt olarak da ulaşabilirsiniz.
0(541) 417 24 19