Labioplasti 2017-08-16T08:38:27+00:00

LABİOPLASTİ

Labioplasti operasyonu, kadın genital bölgesi iç dudaklarının sarkık ve normalden büyük olduğu durumlarda uygulanarak estetik bir genital bölge görünümü kazandırır. İç dudakların gereğinden fazla uzun olması ve dışarı sarkması hem estetik açıdan kötü bir görünüm oluşturur, hem de cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açabilir.

Bu durum oldukça sık rastlanan genital estetik sorunlardan biridir. Labiumların düzeltilmesi operasyonlarına “labioplasti-labiaplasti” adı verilir. Küçük dudaklar (labium minus), büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanan yapılardır. Sağ ve sol küçük dudaklar, yukarıda orta çizgide birleşerek klitorisi bir kılıf gibi örterler. Küçük dudaklar aşşağıya doğru küçülür ve belli belirsiz bir kıvrım halini alırlar.

Labioplasti operasyonu lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir. Ameliyat süresi ortalama 1 saattir. Hasta ertesi günden itibaren günlük yaşantısına geri dönebilmektedir.

Evli veya bekar, doğum yapmış ya da yapmamış dileyen herkese bu operasyon yapılabilir.

Yaraların olduğu alanda ilk günlerde şişlik ve hassasiyet olabilse de bir haftada iyileşme sağlanır. Genital bölge de izler oldukça belirsiz ve kabul edilebilir kalmaktadır. Ameliyattan 3 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

İç dudak küçültme estetiğinin kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, idrar yapmaya, gebe kalmaya ve doğum yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur.

labioplasti-estetigi-op-dr-yagmur-kaan-bedir