Lipofilling (Yağ Dolgusu, Yağ Enjeksiyonu) 2020-02-12T16:55:39+00:00

LİPOFİLLİNG
(YAĞ DOLGUSU, YAĞ ENJEKSİYONU)

Lipofilling yani yağ dolgusu oldukça güvenilir ve başarılı bir yöntemdir. Bu işlem sırasında hastanın uygun bölgelerinden alınan ve hazırlanan yağlar vücudun çukur olan kısımlarını doldurmak, çökük yara izlerini düzeltmek, dudak kalınlaştırmak, penis ve vulva büyütmek, elmacık kemiklerini belirginleştirmek ve kalça-meme büyütmek için uygulanır. Diğer yandan kendi yağ dokumuzun içinde bulunan kök hücrelerin yenileyici etkisi nedeniyle deri sağlığının ve görüntüsünün olumsuz etkilendiği durumlarda (radyoterapi görmüş alan, yara izleri vb.) deriyi gençleştirmek ve kozmetik olarak daha iyi hale getirmek için de uygulama yapılabilir.

Bir seferde kalıcı bir sonuç elde edilememe olasılığı ve 2-4 seanslık uygulamalar gerektirebilmesi lipofilling’in dezavantıjıdır. Bunun sebebi enjekte edilen yağ dokusunun ameliyattan sonraki ilk 2 ay içinde değişen oranlarda kayba uğrayabilmesidir. Her uygulama sonrasında hacim kaybı (o seansda enjekte edilen yağ miktarının % 30-70’i eriyebilir…) olabileceği için tatmin edici bir sonuç elde etmek için 2-3 seans yağ enjeksiyonu gerekebilir. Seanslar sonrasında elde edilen sonuç kalıcıdır ancak kilo değişikliklerinden etkilenebilir.

Lipofilling operasyonunda, enjekte edilecek yağ dokusu genellikle özel enjektörler ve kanüller ile steril bir şekilde karın yada kalça kısmından liposuction yöntemi ile alınır. Alınan yağ dokusunun serum ve kandan ayrıştırılması gerekir. Bunun için klasik olarak santrifuj işlemi uygulanır. Santrifuj yöntemi dışında alınan yağların enjektör içinde dik olarak bekletilmesi yöntemi olan çöktürme de ayrıştırma için kullanılır.

Eğer alınan yağ dokusu verilecek olandan fazlaysa özel koruyucu sıvılar karıştırılarak özel buzdolaplarında saklanabilir ve aylar sonra tekrar kullanılabilir. Uygun şartlarda dondurularak sonra çözdürülen yağ dokularının canlılıklarını devam ettirdikleri bilimsel olarak gösterilmiştir.

Yağ enjeksiyonu yapılan yani doldurulan alanın mümkün olduğu kadar darbelerden korunması gereklidir. Bir kaç gün duracak bir bandajlama yapılır. İlk 2 haftaya kadar doldurulan bölgede morarma ve 3-4 haftaya kadar şişlikler olabilir ancak bunlar tamamen geçicidir.

Lipofilling ‘in en büyük avantajı, dolgu için kullanılan yağ dokusu hastanın kendisine ait olduğundan vücuttan atılma ya da kabul edilmeme riskinin ve ayrıca hastaya bulaşıcı hastalık bulaştırma riskinin bulunmamasıdır. İyi kanlanması gereken alan ya da yara bulunan ameliyatlarda bozgunculuk yapan sigara kullanımı enjekte edilen yağ dokusunun da o bölgede tutunması ve yaşaması için büyük engel yaratır. Bu nedenle hastalara ameliyattan önceki ve sonraki 2-3 hafta sigara içmemeleri tavsiye edilir.

Yağ dolgusu estetiği lokal anestezi ile ya da genel anestezi ile yapılabilir. Lokal anestezi altında işlem sonrası hasta aynı gün evine gidebilir.

Yağ alınan yerde şekillendirme ve bölgesel yağ azaltması planlandıysa 4 hafta bandaj ya da korse kullanımı gereklidir.

Lipofilling fiyatları çok sayıda değişken nedeniyle (uygulanacak teknik ve zorluğu, süresi, kullanılacak anestezi, ameliyatın yapılacağı hastane vb.) farklılıklar göstermektedir ve bu nedenle en doğru fiyatlar için doktorunuzdan yağ dolgusu estetiği fiyatları hakkında bilgi alınız.

lipofilling-op-dr-yagmur-kaan-bedir