Mezoterapi 2017-08-16T08:40:34+00:00

MEZOTERAPİ

Mezoterapi, derinin orta tabakasına ilaç enjeksiyonu yapılmasıdır. Yapılan ilacın içeriğinde cilde dolgunluk veren ve nem oranını dengeleyen hiyaluronik asit, hastanın kendi kanından hazırlanan PRP solüsyonu, antioksidan vitaminler, selenyum, ginko biloba, cildin sıkılaşmasında kullanılan DMHA maddesi, B5 vitamini, bakır ve çinko, somon DNA’sı ve daha bir çok insan sağlığı için güvenilir ve faydalı molekül bulunabilir.
Bu maddelerin karışımları da kombine şekilde uygulanabilir. Tüm dünyada deri gençleştirme ve güzelleştirme amacıyla yaygın olarak kullanılan mezoterapi sadece yüze değil vücutta bir çok yere uygulanabilmektedir. Kozmetik açıdan en sık cilt gençleştirme amacıyla uygulansa da saç güçlendirme ve dökülme azaltma amacıyla ve selülit tedavisinde de mezoterapi yapılmaktadır.
İğnesiz mezoterapi (mesostar) elektroporasyon yoluyla çalışmaktadır. Monopolar düşük voltajlı elektriksel akımla oluşan mikrokanallar ve polarizasyon yardımı ile hazırlanan ilaçlar deriyi geçerek, hedef dokuya transfer edilmektedir.
Mezoterapi işlemi için oldukça ince iğneli enjektörler kullanılmaktadır. Enjeksiyonlar dermis içine yada dermis altına yapılmaktadır. Kullanılan bazı enjektörler doz ayarlı ilaç verebilmek için tabanca şeklinde de kullanılmaktadır. Bu uygulamaların hepsinde bir miktar ağrı, kanama ve morarma görülebilmekte ancak hastalar tarafından tolere edilebilmektedir.
Otuzlu yaşlar geçilmeye başlandıkça hastanın yapısal özellikleri de uygunsa cildin kuruluğu ve yağ oranındaki azalmalar ile birlikte yüz derisinin yaşlanmasının ilk belirtileri olan ince çizgi ve kırışıklıklar belirmeye başlar ve derideki elastikiyet kaybıyla karşı karşıya kalınır. Yıllar geçtikçe de kırışıklıklar derinleşir ve ciltte sarkma ortaya çıkar.
Mezoterapi ile vitamin, mineral, aminoasit, enzim ibi moleküller ayrı ayrı ya da farklı kombinasyonlarla orta deri tabakasına verilir. Yüz gençleştirme ve kırışıklık tedavisi dediğimiz mezolifting işlemi dışında boyun dekolte ve el sırtı gençleştirmede de kullanılmaktadır. Ayrıca mezolifting ile yeni oluşmuş pembe renkli cilt çatlakları ile lekelerin de belirli oranda tedavisi yapılabilmektedir.

mezoterapi-op-dr-yagmur-kaan-bedir