Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi 2017-07-11T15:10:32+00:00

PLASTİK, REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ

Farklı kaynaklarda “Estetik cerrahı” , “Plastik cerrah”, “Estetik ve plastik cerrahi uzmanı” vb.  ünvanlar görmüş olabilirsiniz ancak kafanız karışmasın çünkü tüm bu ünvanların hepsi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanları tarafından kullanılmaktadır.

“Plastik ve rekonstrüktif” kelimeleri sırasıyla “şekil verilebilen” ve “yeniden yapım-onarım” anlamlarına gelmektedir.  “Estetik” ise “güzellik duygusuna uygun olan” anlamındadır. Ülkemizde adında “Estetik” olan tek branştır ve uzmanlık eğitiminde tüm vücut ile ilgili estetik uygulamaların bulunduğu tek branştır.

Peki plastik cerrahlar hangi (ameliyatlı veya ameliyatsız) işlemleri yaparlar?

Bu sorunun cevabı olan liste oldukça uzundur ve prosedürlerin bazıları şunlardır;

-Tüm vücut ile ilgili ameliyatlı estetik işlemler. (Yüz estetiği, Burun estetiği, çene estetiği, göz kapağı estetiği, meme estetiği, genital bölge estetiği, bacak estetiği, popo estetiği, gövde estetiği, estetik amaçlı yağ alınması vb…)

-Tüm vücut ile ilgili ameliyatsız estetik işlemler. (Yüz botoxu, terleme botoxu, migren botoxu, dolgu uygulamaları, cilt gençleştirme uygulamaları, yara izi düzeltme işlemleri, prp, lazer-radyofrekans-usg vb. cihazları ile uygulanan kozmetik işlemler…)

-Vücudun en büyük organı olan “deri” ile ilgili cerrahi tedaviler. Deride ve/veya deri altında bulunan doğumsal veya sonradan kazanılan kitlelerin (benler, yağ bezeleri, deri kanserleri , doğumsal lekeler vb.) tedavileri ve yanığa ve diğer yaralanmalara ve farklı medikal durumlara bağlı deri defektlerinin tedavileri…

-Vücudumuzda deri ekleri olan saç, tırnak gibi dokuların cerrahi işlemleri.(Saç ekimi, tırnak batması tedavisi vb…)

-Meme alınması veya yokluğuna bağlı yeniden meme ve meme ucu oluşturulması ameliyatları. Gerektiği hallerde kulak, burun, çene gibi organların yeniden oluşturulması ameliyatları.

-Travma sonrası meydana gelen yüz kırıklarının tedavileri, çene kemikleri ile ilgili tümörlerin tedavileri.

-El cerrahisi (örneğin yapışık parmak, fazla parmak gibi doğumsal el deformitelerinin, el yaralanmalarının cerrahi tedavileri…)

-Doğumsal yüz ve kafatası deformitelerinin (tavşan dudak, yarık damak vb.) cerrahi tedavileri.

-Doğumsal genital organ anomalilerinin cerrahi tedavileri (Hipospadias, vajinanın yokluğu vb.)

-Hipospaidas vb. durum cerrahi tedavileri, sünnet.

-Cinsiyet değişim ameliyatları.

-Ortognatik cerrahi (Alt ve üst çenenin veya alt-üst çene dişlerinin kapanma esnasında ki uyumsuzluklarını gidermek için yapılan çene ameliyatları.)

Yukarıda sıralanan bu işlemlerden halk arasında ve medyada en popüler olanları estetik ameliyatlardır.

plastik-cerrahi-op-dr-yagmur-kaan-bedir

Sağlığınız için doğru sayfadasınız. Lütfen iletişim bilgilerinizi bırakın.
Op. Dr. Yağmur Kaan Bedir en kısa sürede size ulaşacaktır.
Ayrıca aşağıdaki numaradan da Op. Dr. Yağmur Kaan Bedir’e ulaşabilirsiniz.
0850 333 0344