Popo Estetiği (Kalça Estetiği) 2020-02-11T09:33:52+00:00

POPO ESTETİĞİ (KALÇA ESTETİĞİ)

Popo estetiği ameliyatları popo görünümünden memnun olmayan hastalara popoyu büyütmek ve yükseltmek amacıyla uygulanır. İdeal genişlikte basenler, ince bel, yuvarlak ve arkaya çıkıntılı popo kadın vücudunun çekiciliğinde önemli pay sahibi olup hastaların ihtiyaçlarına göre kalça bölgesinde basenlere, bele ve popoya yapılan yağ alma, yağ verme ve/veya silikon protez takılması işlemleri ile kalça estetiği de yapılabilir. Kalça estetiği yöntemleri ayrı ayrı ya da kombine olarak uygulanabilir.

-Liposakşın ve lipofilling: Kalça estetiği ya da brezilya usülü kalça estetiği amacıyla basenlerden, belden, poponun alt ve dış tarafından ince kanüllerle yağ alınır. Biriktirilen yağ çöktürme ya da santrifüj işlemleri ile sadeleştirilir ve popoyu yükseltmek ve doldurmak ayrıca gerekliyse basenleri genişletmek için planlanmış alanlara enjekte edilir. Elde edilen, çukurlaşmış ve incelmiş bel bölgesi, ihtiyaca göre daraltılmış ya da genişletilmiş basenler, daha yüksekte, daha yuvarlak ve büyük bir popo.

-Silikon Popo protezleri: Düz popolu ve yeterli yağ dokusu olmayan hastalarda silikon popo protezleri kullanılabilir. Bu amaçla çok eskiden meme protezleri kullanılmış olsa da artık kalçalar için özel tasarlanmış daha büyük ve daha yoğun kıvamlı jel içeren ürünler kullanılmaktadır. En güncel yaklaşım protezlerin gluteal kas denilen popo kasının arasına yerleştirilmesidir. Protezleri kas içine yerleştirmek için deri de yapılan 5-6cm’ lik kesinin izi popo yuvarlaklarının arasında kalır ve tanga ile bile gizlenebilir.

-Popo kaldırma ve otogluteal (hastanın kendi dokusu ile) popo büyütme: Yaşlı ya da aşırı kilo vermiş hastalarda bacak cildi ile beraber kalçalarda aşağıya doğru sarkar. Bu operasyonda poponun üst kısmında plan dahilinde dış derisi soyularak hazırlanan hastanın kendi dokuları katlanıp poponun üst kısmına deri altına ilerletilir ve popo derisi yukarıda ki yara dudağına doğru gerdirilerek dikilir. Bu sayede hem büyütme işlemi hem de poponun gevşek alt kısımlarının yukarıya doğru gerdirilmesi işlemi sağlanır. Diğer yandan içi boşalmış ve bollaşmış olan cilt, arkada popo üstünde ve önde karın germe ile birlikte gerdirilip dikilerek kuşak şeklinde çıkartılabilir. Bu işleme de kuşak (belt) lipektomi adı verilir ve sadece karın bölgesinin değil kalçaların ve bacak cildinin de gerginleşmesini sağlar. Ameliyat sonrasında tümü çamaşır içerisinde kalan çepeçevre bir dikiş mutlaka izi kalır ancak bu iz 1-1,5 yıl sonra ten rengine dönerek belirsizleşebilir.

-Dikiş askıları: Zayıf, ince ciltli ve poposu küçük olan az sayıda ki uygun hastada ufak sarkmalar dikiş askıları ile azaltılabilir ancak askı işlemlerinin etkisi zayıftır ve kısa sürelidir ve sıklıkla birden fazla seans gerektirebilir.

-Yapay Dolgu uygulamaları: Yağ enjeksiyonu için yeterli yağı olmayan, protez istemeyen hastalarda yapay dolgular yapılabilir. Bu dolgular hastanın kendi yağı gibi kalıcı değildir ve komplikasyon oranları daha yüksektir

Ameliyat sonrası hastalar yapılan işleme göre değişmekle birlikte 1-2 gün hastanede yatabilirler. Belt lipektomi ve/veya kendi popo dokusuyla büyütme sonrası yara yerlerinden çıkan hortumlar uçlarında “dren” diye bahsedilen (Fransızca “drain” kelimesinden türetilmiştir ve boşave ltmak, akıtmak anlamına gelir. Türkçesi “akıtaç” tır.) plastik tıbbi malzemeler görebilirsiniz. Bunlar ameliyat sahasında kan ve diğer sıvılarını birikiminin önlenmesi amacıyla yerleştirilir ve göğüs dikleştirme ameliyatından 1-3 gün sonra doktorunuz tarafından çıkarılırlar. Korkmanıza gerek yoktur, çıkarılırken çok fazla acıtmazlar ve çıkarıldıktan 1 gün sonra banyo yapabilirsiniz.

Eğer silikon protezle popo büyütme operasyonu olduysanız sıklıkla dren konulmaz ve 2 gün sonra banyo yapabilirsiniz.

Dikişlerin tümü cilt altında olduğundan dikiş alınmasına gerek yoktur. İlk 3 hafta hastaların korse kullanmaları gerekir. Hastaların popo protezlerinden sonra ki 1 hafta popo üzerine oturmamaları gerekmektedir. İlk hafta sonunda işlerine dönebilir ve hafif egzersizler yapabilirler. Ağır egzersizler ise altıncı haftadan sonra serbesttir.

Yağ enjeksiyonlarından sonra ciddi bir sorun beklenmez. Verilen yağın bir kısmı (%30-70) kaybedilir ve kalçalar zaman içerisinde biraz küçülür. Kuşak şeklinde cilt çıkartılarak yapılan kalça askılarında uzun yara izleri hastaları tedirgin edebilir, ancak zaman içerisinde izler silikleşecek ve belirsizleşecektir. Popo protezlerinden sonra protezin dışarıdan belli olması ve kapsül gelişmesi gibi sorunlarla önceleri sık karşılaşılsa da protezlerin adale içerisine yerleştirilmesi bu sorunları oldukça azalttı. Dikiş yapılan askıların en büyük sorunu ise etkisinin kısa sürmesidir. Yapay dolgu maddelerinein dezavantajları ise vücudun bazen reaksiyon gösterebilmesi ve etkilerinin geçici olmasıdır.

Diğer yandan unutulmamalıdır ki sağlıklı beslenme ile birlikte gluteal kasa ve bel bölgesine yönelik egzersizler yaparak ta poponuzu bir miktar büyütmek ve belinizi inceltmek mümkündür.

Popo estetiği fiyatları çok sayıda değişken nedeniyle (uygulanacak teknik ve zorluğu, süresi, kullanılacak anestezi, ameliyatın yapılacağı hastane vb.) farklılıklar göstermektedir ve bu nedenle en doğru fiyatlar için brezilya usülü popo büyütme fiyatları hakkında bilgi alınız.

popo-estetigi-op-dr-yagmur-kaan-bedir