Torsoplasti 2017-08-16T08:35:38+00:00

TORSOPLASTİ
(DOĞUM SONRASI ANNELİK ESTETİĞİ)

Torsoplasti, doğum sonrasında deforme olan, sarkmaların gerçekleştiği karın, bel ve meme bölgelerinin bir arada düzeltilmesi işlemidir. Sıklıkla doğum yapmış annelere uygulansa da aşırı kilo verme sonrasında ya da yaşlığa bağlı sarkmaları olan hastalara da yapılmaktadır.

Annelik estetiği ameliyatı ile, ihtiyaca göre memeler küçültülebilir, dikleştirilebilir, toparlanabilir ya da büyütülebilir. Ek olarak aynı seansta karın germe işlemi, bel inceltme işlemi, liposakşın ile yağ alma işlemi ve alınan yağların ihtiyaç duyulan alanlara (popo, meme vb.) doldurulması işlemleri gerçekleştirilir.

Torsoplasti ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır ve ortalama ameliyat süresi 5-7 saattir. Yapılacak işlemlere göre bu süreler değişebilmektedir.

Bu ameliyatın sonrasında gerek görülmüşse meme yan kısımlarda ve karın alt bölgesinde dikiş yerinizin alt kısmından çıkan 2-4 adet hortum ve uçlarında “dren” (Fransızca “drain” kelimesinden türetilmiştir ve boşaltmak, akıtmak anlamına gelir. Türkçesi “akıtaç” tır.) denilen plastik tıbbi malzemeler görebilirsiniz. Bunlar ameliyat sahasında kan ve diğer doku sıvılarının birikiminin önlenmesi amacıyla yerleştirilir ve ameliyat sonrasından genellikle 2-3. gün doktorunuz tarafından çıkarılırlar. Korkmanıza gerek yok çıkarılırken çok fazla acıtmazlar ve çıkarıldıktan 1 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Eğer su geçirmeyen pansuman malzemesi kullanılırsa daha erken banyo yapabilirsiniz.

Annelik estetiği operasyonundan sonra 1-2 gün içerisinde taburcu olunur ve mümkünse birkaç hafta ayaklar ve baş yükseltilerek yatılır ve 7-10 gün hafif öne eğilerek yürünür. 4 hafta kadar karın korsesi kullanılır. Genellikle 10-15 gün istirahat yeterli olmakta ve hastalar korseleri ile günlük hayatlarına dönmektedirler. 3-4 hafta sonra karın bölgesini zorlayacak mekik çekmek vb. egzersizler dışında  spor yapabilirler ancak ağır egzersizler 6 hafta yasaktır.

Yukarıda bahsi geçen süreler daha çok çepeçevre vücut germe işlemi düşünülerek yazılmışlardır ve kullanılacak tekniğe göre süreler değişebilir.

Torsoplasti ameliyatının etkileri kalıcı olsa da hastalar sağlıklı beslenerek ve spor yaparak formda kalmalıdırlar. Çünkü ameliyat sonrasında fazla miktarlarda kilo alma ve/veya tekrar gebelikler gelişmesi, (mümkündür ve bebek ya da anne için zararsızdır) estetik sonuçları olumsuz etkileyebilme olasılığı taşır. Ayrıca bu prosedürler hastanın tekrar gebe kalmasını asla engellemez ve gerçekleşecek yeni bir gebeliğe hiçbir olumsuz etkide bulunmazlar.

Torsoplasti estetiği sonrasında ki süreç, kullanılan uzun etki süreli ağrı kesici ilaçlar sayesinde çok ağrılı olmamakla birlikte ağrı düzeyleri hastalar arasında farklılık göstermekte ve ilaçlar ile kontrol edilebilmektedir.

Annelik estetiği operasyonu fiyatları çok sayıda değişken nedeniyle (uygulanacak teknik ve zorluğu, kullanılacak anestezi, ameliyatın yapılacağı hastane vb.) farklılıklar göstermektedir ve bu nedenle en doğru fiyatlar için doktorunuzdan torsoplasti estetik ameliyatı fiyatları ile ilgili bilgi alınız.

torsoplasti-op-dr-yagmur-kaan-bedir