Vajina Daraltma (Vajinoplasti) 2017-08-16T08:38:09+00:00

VAJİNA DARALTMA
(VAJİNOPLASTİ)

Vajina daraltma ameliyatı ile vajinal sıkılaşma sağlanabilir. Vajina , normal doğum yapılabilmesi için esneme ve genişleme kapasitesine sahip olsa da  zorlu doğumlardan sonra vajen yan duvarlarında oluşan yırtıklar vajinanın normalden fazla genişlemesine ve esneklik kaybının kalıcı olmasına neden olabilir. Ancak cinsel ilişki esnasında vajina sıkılığı kadın ve erkek cinsel tatmini açısından oldukça önemlidir. İlişki esnasında vajina kasları kullanılarak sağlanan vajina sıkılığı fazla sayıda doğum yapmış veya zorlu doğum sonrası vajina duvarlarında yırtıklar meydana gelmiş kadınlarda mümkün olmamaktadır. Diğer yandan, vajinanın aşırı genişlediği durumlarda cinsel ilişki sırasında içeriye hava kaçarak gaz çıkarma tarzında sesler oluşabilir ve bu durum cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir ve kadınlar problemin tam olarak nereden kaynaklandığını bilemediklerinden ya da  bilseler de bunu başkalarıyla paylaşamadıklarından sorunu yaşamaya devam eder ve mutsuz olurlar.

Vajina daraltma estetiği lokal veya genel anestezi altında steril koşullarda uygulanır. Lokal anestezi altında yapılacaksa hastanın damardan ilaçlar verilerek yatıştırıldığı sedasyon işleminin uygulanması hasta ve doktorun ameliyat konforunu arttırır. Operasyon süresi 1-2 saat olup operasyon sırasında bollaşmış olan vajinal iç derinin cerrahi olarak çıkarılması ve ardından yara dudaklarının yaklaştırılıp ameliyat iplikleri ile dikilmesi sayesinde sıkılaştırma ve daraltma sağlanır. Ameliyatın yapıldığı aynı gün hasta taburcu olabilir ve banyo da yapabilir. İşe dönme süresi birkaç gündür. Ameliyat sonrası dönemde hasta verilen ilaçları kullanmalı ve kişisel hijyenine dikkat etmelidir. Çok şiddetli ağrı olmaz, basit ağrı kesiciler kullanılabilir. Dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Hastalar 4 hafta sonra cinsel yaşamına dönebilir.

Vajina daraltma fiyatları çok sayıda değişken nedeniyle (uygulanacak teknik ve zorluğu, süresi, kullanılacak anestezi, ameliyatın yapılacağı hastane vb.) farklılıklar göstermektedir, bu nedenle en doğru vajinoplasti fiyatları için bilgi alınız.

vajina-daraltma-estetigi-op-dr-yagmur-kaan-bedir